Receptbeskrivning

Kletig äppelkaka med kanel och mandel

Ingredienser för


  0 min
 SvÃ¥righet: Lätt
Beskrivning
Originalrecept:
http://bloggaromtraning.se/roethlisberger/kletig-appelkaka-med-kanel-och-mandel/

Detta behöver du:

200 gram kokta och avrunna kikärtor
1 sötpotatis (≈240 gram)
1,5 dl stevia strö
2,5 dl havregryn
1 skopa proteinpulver med vaniljsmak (går att byta ut mot valfritt mjöl, eller att utesluta helt. En skopa är ungefär 0,5 dl)
2 tsk vaniljpulver
1/2 tsk bikarbonat
2 tsk bakpulver
1/2 tsk salt
2 tsk kanel
3 msk dadelpuré
1 ägg + 1 extra äggvita
3 mskäppelmos
Topping:

1,5 äpple
0,5 dl stevia strö
kanel
mandelflarn
Skala och skär sötpotatisen i mindre kuber (1,5 x1,5 cm) och koka mjuka i en kastrull. Häll av det varma vatten, skölj med kallt vatten och låt svalna helt. Sätt ugnen på 175 grader och placera ett bakplåtspapper i botten av en form med löstagbara kanter. Smörj sedan både kanter och botten med valfritt fett (jag använde naturell kokosolja). Mixa alla ingredienser till kakan till en jämn smet och häll i formen.
Skär äpplena i skivor och blanda socker och kanel i en skål. Vänd äppelskivorna i kanelsockret och tryck försiktigt ner i kaksmeten. Strö över mandelflarn och grädda i ugnen i ca 40 minuter. Håll ett öga på ytan och täck över med folie om kakan får för mycket färg.

Visningar: 461
Inlagt 2013-03-22 17:42:46