Receptbeskrivning

Broccolisoppa med lax och limetopping

Ingredienser för
600 g lax
8 dl vatten
2 st grönsaksbuljongtärning(ar)
0.5 tsk körvel torkad
1 st gul lök(ar)
0.5 st grön chilifrukt
0.5 st citron(er) saften
olivolja
salt och peppar
rapsolja att steka i
2 dl kesella lätt
1 st limefrukt(er)
0.5 st vitlöksklyfta(or)
salt och svartpeppar


  30 min
 Svårighet: Medel
Beskrivning
1. Koka upp vatten, buljong och körvel i en stor kastrull. 2. Skär broccolin i mindre buketter och skala och strimla löken. Kärna ur och strimla chilin. Koka på svag värme under lock tills broccolin är mjuk (ca 15 minuter).

3. Mixa soppan slät med stavmixer och smaka av med salt, peppar och körvel. Låt koka i ytterligare 5 minuter. Späd eventuellt med mer vatten om soppan känns för tjock.

4. Tärna laxen i ca 2 × 2 cm stora bitar och marinera med 1 1⁄2 matsked pressad citron och lite salt i en skål. Låt stå 5 minuter.

5. Stek laxen hastigt (ca 30 sekunder) i lite olja i en het teflonpanna. Laxen ska bara få en god yta runtom men
fortfarande vara lite rå inuti.

6. Skär avokadon i tärningar och lägg i soppskålar. Häll på soppa och toppa med lax, hackad persilja och limetopping.

Limetopping:
1. Riv skalet av limen och blanda med kesella och pressad vitlök i en skål. Smaka av med 1⁄2–1 matsked pressad limesaft, salt och peppar.

2. Ställ svalt en stund innan servering.

Ur boken Kom i form på 30 dagar av Laila Bagge.

Recept: Niclas Wahlgren.
Fotograf: John Hagby

Visningar: 647
Inlagt 2013-04-14 11:25:23